O Programie / Aktualności
Strona: « poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna »

Finał projektu biłgorajskiego rękodzieła
Jak się dawniej młóciło zboże, jakie produkty są potrzebne do upieczenia piroga biłgorajskiego, jak robi się kulaszę i krężałki albo z czego składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki?

Rozśpiewani w tradycji
Celem projektu „Rozśpiewani w tradycji” jest kultywowanie tradycji muzycznych Ziemi Biłgorajskiej, poprzez zachowanie umiejętności śpiewania białym głosem, wyjątkowym i charakterystycznym dla naszego regionu oraz ocalenie od zapomnienia repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich.
Działania projektowe realizowane są w dwóch szkołach - w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej i w Zespole Szkół w Soli i obejmą warsztaty z technik białego śpiewu, naukę repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich, wspólne występy młodzieży z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej oraz utworzenie młodzieżowej grupy śpiewaczej kultywującej lokalne tradycje.

Calendar is coming
Zdjęcia do szóstego stylizowanego kalendarza gminy Goraj zakończyły się 25 września. Motywem przewodnim kalendarza na 2018 rok będą postacie bogów i istot znanych z mitologii słowiańskiej.

Krzysztof Miazek - rysunek i malarstwo
Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie 20 września o godz. 13:00 zaprasza w ramach projektu "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" na spotkanie i otwrcie wystawy rysunku i malarstwa Krzysztofa Miazka.
Krzysztof Miazek - urodził się na Podkarpaciu. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Lublinie. W Górecku Kościelnym mieszka od dwunastu lat. Jest jednak od dawna związany z Roztoczem. Jeszcze w czasach studenckich często odwiedzał te strony. Z grupą przyjaciół budował tu nawet schroniska młodzieżowe. Malowaniem i rysowaniem zawsze zajmował się amatorsko, jego ulubioną techniką jest akwarela. Najczęściej maluje chałupy oraz drobne obiekty sakralne: kapliczki przydrożne, kościółki, cerkwie. Swoje prace prezentuje we własnej galerii w Górecku Kościelnym.

Finał wakacyjnych zajęć regionalnych
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie kończą się wakacyjne zajęcia dla dzieci na temat tradycji biłgorajskiej wsi. Ich podsumowaniem był piknik, który odbył się w czwartek 31 sierpnia
z tańcami i piosenkami ludowymi, dawnymi zabawami i ogniskiem z kiełbaskami.
Czwartkowy "Piknik na ludowo" był ostatnim elementem wakacyjnych spotkań, związanych z kulturą, sztuką i historią regionu. Uczestniczące w nich dzieci poznały m.in. dawne obrzędy, zwyczaje, przysłowia i zawody, a na zajęciach "Od ziarenka do bochenka" dowiedziały się jak powstaje chleb.
Spotkania były jednym z elementów projektu "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi", realizowanego przez Nieformalną Grupę "Miłośnicy książek", działającą w MBP w Józefowie. Oprócz zajęć dla dzieci, w ramach tego samego projektu odbyły się wielopokoleniowe warsztaty z udziałem młodzieży, dorosłych i seniorów, które prowadziła Agata Piwko. Na co dzień zajmująca się rękodziełem artystycznym, uczyła tworzenia folkowej biżuterii z ceramicznych kamyków, rzemyków
i sznurka, a na wcześniejszych zajęciach także wykonywania folkowych szkatułek oraz ikon, powstających m.in. ze szlagmetalu.
Także w sierpniu florystka Agnieszka Milewska poprowadziła spotkania pod hasłem "Lato zatopione w szkle", podczas których uczestnicy tworzyli w szklanych naczyniach kompozycje z kwiatów, kory
i kamyków. Zajęciom towarzyszyły rozmowy i wspomnienia na temat wystroju dawnych chałup wiejskich, a także biżuterii i ozdób. Taki też jest główny cel realizowanego projektu: podtrzymywanie więzi międzypokoleniowych, kultywowanie tradycyjnego rękodzieła ludowego, aktywizacja mieszkańców i doskonalenie umiejętności artystycznych.
Kolejne przedsięwzięcia będą realizowane do końca października. W planach są jeszcze m.in. gra terenowa śladami kultury ludowej, spotkanie wielopokoleniowe o dawnych obrzędach i zwyczajach biłgorajskiej wsi, a także koncert kapeli ludowej i biesiada z wiejskim jadłem.
Strona: « poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna »